Centrum Diagnostyki i Protetyki Słuchu

TYPY NIEDOSŁUCHÓW

Choć istnieją różne typy niedosłuchu i metody ich klasyfikacji, najpowszechniejszym jest podział na niedosłuch przewodzeniowy i nerwowo–czuciowy. Poniżej przedstawiamy uproszczony opis tych dwóch dysfunkcji:

UBYTEK SŁUCHU PRZEWODZENIOWY.

ub_przew480_1png

Niedosłuchem przewodzeniowym nazywamy zaburzenia związane z uchem zewnętrznym lub/i środkowym. Ten typ niedosłuchu najczęściej wynika z zatoru woszczynowego, infekcji ucha, perforacji błony bębenkowej lub otosklerozy (zaburzenie funkcji kosteczek słuchowych). Krótko mówiąc, są to wszystkie czynniki blokujące przedostanie się dźwięku do ślimaka. Stąd nazwa „przewodzeniowy” ubytek słuchu. Ten typ schorzenia może podlegać farmakoterapii lub być usuwany drogą interwencji chirurgicznej. W wielu przypadkach skuteczne okazuje się protezowanie słuchu aparatami słuchowymi.

UBYTEK NERWOWO – CZUCIOWY (ODBIORCZY).

W tym wypadku dysfunkcja układu słuchowego jest umiejscowiona w ślimaku, nerwie słuchowym lub wyższych partiach ośrodków słuchu. Najczęstszą przyczyną występowania tego typu ubytku jest uszkodzenie komórek rzęsatych (komórek słuchowych). Może to wynikać z procesu starzenia organizmu lub długotrwałej ekspozycji na hałas. Szacuje się, że około 90% niedosłuchów stanowi niedosłuch typu odbiorczego. Choć to przykre, takie uszkodzenie niezwykle rzadko nadaje się do leczenia, są to zmiany nieodwracalne. Na szczęście w takich stanach bardzo skuteczne okazuje się leczenie objawowe za pomocą aparatów słuchowych.

ub_odb480png


AURITON Fabryka Słuchu
Ul. Ks. Piotra Skargi 34, gabinet 304
71-422 Szczecin